A felhívás

A szociolingvisztikai kutatás társadalmi hatásai
22. Élőnyelvi Konferencia, Budapest, 2023. szeptember 6–8.

A magyar szociolingvisztikai kutatások évtizedei során eddig létrehozott tudás és a róla való reflexió intenzitása és mélysége szükségessé teszi, hogy kitekintsünk arra, milyen hatásai vannak a tevékenységünknek a szakmai körön túl. A szociolingvisztika művelői már a kezdeteitől fogva törekedtek arra, hogy a marginalizált csoportokhoz kapcsolódó nyelvi különbségtétel folyamatainak nyilvános kritikájával társadalmi hatást érjenek el (lásd például Hymes 1980; 1996; Labov 1969/1972; Labov 1982; Wolfram 1993). A „közérdekű”, „hasznos” vagy „társadalmilag elkötelezett nyelvészetnek” (Kontra 1999; Kontra 2010; Kontra 2018) ugyan sokféle gyakorlata alakult ki a magyar nyelvészek körében, de mindeddig nem történt átfogó kísérlet e gyakorlatok értelmezésére és értékelésére. Sarkosabban fogalmaz a szociolingvisztikai kutatás alkalmazását és hatásait tárgyaló kötet bevezetőjében Lawson és Sayers (2016: 8), amikor „a szociolingvisztika által kifejtett hatás történetét kísérő általános hallgatás”-ról ír, és egyben sürgeti a társadalmi hatás más területeken már kidolgozott koncepciójának a szociolingvisztikai (újra)értelmezését.

A társadalmi hatás fogalmát nem exkluzív módon közelítjük meg: a konferencia nemcsak a magyar szociolingvisztika társadalmi hatásait előtérbe helyező megközelítésekről kíván átfogó képet adni, hanem azokról az elsősorban a tudományos közösségben hatást kiváltani kívánó törekvésekről is, amelyeknek az akadémiai szférán kívül fellépő társadalmi vonatkozásairól mindeddig kevés szó esett. Ugyanakkor kiemelt jelentőségűnek tekintjük a bölcsészet- és társadalomtudományok olyan területeit, kérdésfelvetéseit és perspektíváit, amelyeknek a központi eleme a társadalmi változáshoz való hozzájárulás: többek között a részvételiséget (Heltai 2021; Bodó és mtsai 2022), a bevonódást és elköteleződést (Bartha és Holecz 2017), a társadalmilag igazságos nyelvészeti kutatást (Bucholtz és mtsai 2016), a Citizen Sociolinguistics magyar megfelelőjeként civil szociolingvisztiká-nak nevezett megközelítést (Svendsen 2018; Rymes 2020), az angolul empowerment-nek nevezett képessé válás (másként: képessé tétel vagy felhatalmazás) fogalmát (Cameron és mtsai, 1993; Lajos és mtsai, 2021; Kraft és Flubacher 2020).

A szociolingvisztikai kutatás társadalmi hatásai kapcsán jelentős szempontok lehetnek a következők:

  • Kinek a felelőssége a kutatás társadalmi hatásaira tekintettel lenni? Hogyan lehet e hatásokra a kutatás teljes folyamatában a lehető legszélesebb körben figyelemmel lenni?
  • Milyen etikai vonatkozásai vannak a társadalmi hatást kiváltani kívánó szociolingvisztikának? Mik lehetnek a kutatás nem szándékolt – rövid és hosszú távú, negatív és pozitív – hatásai? Milyen csoportokat érinthetnek ezek?
  • Hogyan tartható fenn a kutatás pozitív hatása? Miként kapcsolódik a fenntarthatóság (erről a kétnyelvűség kapcsán lásd Borbély 2016) a kutatás társadalmi beágyazottságához?
  • Hogyan lehet a kutatás teljes folyamatát részvételivé tenni, kutatóként is vállalva a bevonódást és elköteleződést? Lehetséges- és szükséges-e a kutatás során a beavatkozás és az érintettek érdekében végzett felelős cselekvés? Hogyan kapcsolódik az aktivizmus mindezekhez (az aktivizmus és a szociolingvisztika kapcsolatáról lásd Charity-Hudley 2018)?
  • Miként integrálhatók a nyelvpolitikai megközelítések (lásd például Csernicskó és mtsai 2021) a társadalmi változásra irányuló kutatás gyakorlataival?

Örömmel üdvözöljük azokat a kezdeményezéseket, amelyek a konferenciák hagyományos struktúrájának átalakítására kísérletet téve hangsúlyt helyeznek a nem nyelvész résztvevők tapasztalatainak a nyelvész résztvevőkkel való megosztására és megvitatására. A konferenciára várunk minden olyan előadást és műhelytalálkozót, valamint bármely kísérleti eseményt (pl. kiállítás, részvételi színházi előadás, világkávézó), amely valamilyen módon kapcsolódik a konferencia központi témájaként meghatározott társadalmi hatás kérdéséhez.

 

A nyomtatóbarát változat letöltéséhez kattintson ide.